Cist šedavý

Cist šedavý

Cistus incanus
Je aromaticky vonící keř, který může být až jeden metr vysoký. Nápadně se podobá divoké růži. Odtud pramení jeho lidové označení – růže skalní.

 Cistů je okolo dvaceti druhů. K léčebným účelům se odedávna používá také Cist krétský-cistus cretikus, a cistus ladanový- cistus ladanifer. Historicky lze dohledat používání rostlin z čeledi cistovitých  až do roku 330 před naším letopočtem, zejména v perské tradiční medicíně patřily tyto byliny mezi nejcennější.

Skalní růže má domov ve Středomoří, kde roste na prosluněných, skalnatých stráních. K léčebným účelům se využívají především listy a olej. O něco silnější účinky pak bude mít cistus zpracovaný v tinktuře.

Extrakt z rostliny Cistus incanus obsahuje mnoho důležitých prvků, zejména vápník, hořčík, zinek, železo. Zásadní pro jeho působení v lidském organismu je však obsah proantokyanidinů, flavonoidů a polyfenolů ve vzájemné vazbě. Byla provedena řada kontrolovaných klinických studií, které prokázaly silné protivirové a protiplísňové účinky cistu, jež díky těmto látkám má.

Viry a bakterie stále více mutují a roste jejich odolnost vůči léčbě, která dosud účinkovala. K tomu je naše obranyschopnost oslabována narůstajícími negativními civilizačními vlivy.

Cistus se často nazývá „zabiják virů“, je ceněn především pro svou schopnost účinně bojovat s infekcemi. Ta spočívá v unikátnosti jeho složení a mechanismu účinku. Obsah polyfenolů tvořený vysokou koncentrací jednotlivých fenolů, mj. známých tříslovin, zabraňuje virům v pronikání do buněk, a tím následně eliminuje jejich množení. A to i virům vysoce agresivním. Toto bylo potvrzeno mnoha studiemi, laboratorními zkouškami i praxí. Díky této vlastnosti a složení tak cistus zabezpečuje účinnou chemicko-fyzikální ochranu jak při onemocnění, tak v prevenci.

 Nejznámější je použití cistu při jakékoliv nákaze označované pojmem zánět horních cest dýchacích, ať již virové, bakteriální, či plísňové. „Počínající obtíže dokáže cistus zastavit bez nutnosti podávání dalších přípravků. U již probíhajícího onemocnění v kombinaci s jiným produktem zkrátí dobu uzdravování. Zvlášť přesvědčivě pomáhá zvrátit stav právě při dlouhotrvajících problémech či opakujícím se návratu obtíží tam, kde to dosavadní léčebné prostředky tak efektivně nedokázaly. Může pomoci i při chronicky se opakujících infekcích herpes viry, EB viry…Velmi dobré působení prokazuje také u různých nově se objevujících virových onemocnění.

Druhou silnou zbraní Cistus incanus je jeho schopnost neutralizace volných radikálů a účinné vylučování toxinů z jakýchkoliv patogenů z organismu. Tak opět pomáhá uzdravení tím, že zabraňuje toxické zátěži, poškození tkání, zánětům a dlouhému ohrožení a zatížení obranyschopnosti. V této souvislosti se v praxi osvědčil nejen v případě toxinů z bakteriální infekce (chlamydie), ale i po prodělaném parazitárním onemocnění. Uvádí se, že cistus je několikanásobně silnějším antioxidantem než například zelený čaj, citron či červené víno, čímž kromě zmiňovaných účinků pomáhá jako prevence při zvyšování obranyschopnosti organismu.

 Obtížnost léčby chlamydiové infekce tkví v tom, že ač se jedná o bakterie, chovají se virulentně. To znamená, že se rozmnožují jako viry po vniknutí do živočišné buňky. Zatímco jejich bakteriální původ umožňuje nasadit proti chlamydiím antibiotika, podobnost jejich „chování“ s viry často brání vymýtit je zcela, neboť ATB nepostihnou všechny jejich životní fáze. A zde, nastává příležitost pro Cistus incanus a jeho protivirový „mechanismus“, pro který je velmi ceněný v tradičním lidovém léčitelství. Díky schopnostem zbavovat tělo zánětů, plísní nebo virů, je v současnosti hojně podrobován nejrůznějším výzkumům. Jeho léčivé účinky byly již několikrát vědecky prokázány.

Doporučuje se také při migrénách a častých bolestech hlavy.  Některými odborníky je díky svým vlastnostem řazen mezi adaptogeny– obvykle léčivé rostliny zvyšující obranyschopnost organismu.

Cist šedavý se doporučuje všem osobám, které jsou pravidelně vystavovány stresu a psychickému vypětí. Zmírňuje dopady stresu na organismus. Doporučuje se například studentům v období zkoušek. Pravidelné užívání Cistu šedavého dokáže člověka udržet v celkové pohodě.

Cist šedavý a jeho hlavní léčivé účinky:

- pomáhá proti plísním, virům a bakteriím
- jde o silný přírodní antioxidant
- pomáhá lépe zvládat stres a psychické napětí
- používá se při trávicích a zažívacích potížích
- pomáhá léčit záněty v těle
- má silné detoxikační účinky
- pomáhá čistit organismus při jarních detoxikačních kúrách
- řadí se mezi přírodní adaptogeny
- působí též proti plísním a chlamydiím
- vhodný je zejména u všech typů zánětů horních cest dýchacích
- pomáhá při infekcích s dlouhým průběhem, komplikacemi, recidivami a rezistencí na jinou léčbu
- zvyšuje obranyschopnost organismu
- chrání tkáně při infekci před poškozením zánětem a odpadními toxiny
- pomáhá ke zlepšení kognitivních funkcí
- doporučuje se také při migrénách a častých bolestech hlavy
- dle některých studií by mohl pomoci, jako podpůrný prostředek při léčení rakoviny

Čaj z růže skalní je skvělým prostředkem prevence. Může pomoci posílit imunitní systém, zlepšit trávení a snížit hladinu stresu. Je také přírodním protizánětlivým prostředkem a může být užitečný při léčbě onemocnění, jako je artritida a astma.

U cistu je důležité, že prostřednictvím jeho účinku přímo na patogenní zárodek, nedojde u patogenů k vytvoření rezistence proti antivirotikům. Je používán i v tradiční čínské medicíně – podle jejího učení ovlivňuje především energetické dráhy plic, tlustého střeva, sleziny, tří zářičů (tří ohnišť) a perikardu.

Nežádoucí účinky:

Je známo, že cistus incanus způsobuje také různé nežádoucí účinky, včetně bolesti břicha, nadýmání, průjmu a bolesti hlavy. Může se také vzájemně ovlivňovat s některými léky, jako jsou léky na ředění krve a léky na cukrovku. Nepřekračujte doporučené dávky 3 čajové lžičky sušené rostliny- v nálevu, denně pro vnitřní užití.

Esenciální olej ze skalní růže-cistu

Esenciální olej cistus incanus je silný antioxidant a má antibakteriální, antivirové a protizánětlivé účinky. Příznivě působí na kožní onemocnění, jako jsou ekzémy, lupénka a akné. Olej je také účinný při léčbě onemocnění dýchacích cest, jako je astma a bronchitida. Olej z Cistus incanus lze použít k podpoře relaxace a zklidnění. Pomáhá také snižovat stres a úzkost. Olej lze používat lokálně, přidávat do difuzéru nebo inhalovat přímo z lahvičky. Před aplikací na pokožku by měl být zředěn nosným olejem. Malé množství oleje lze přidat do koupele pro uvolnění a zklidnění.

Cistus, tak jako ostatní léčivé rostliny nám kromě účinných látek předává také bioinformace. Bioinformace jsou frekvence, které napodobují řídicí impulzy podkorových center mozku, regulujících vegetativní nervovou soustavu a činnost vnitřních orgánů. Jejich působením dochází k vyrušení negativních informací a vyvolání zpětného regeneračního procesu.

Výluh z cistu šedavého příznivě působí i při vnějším použití. Nejčastěji se používá k čištění pleti a pokožky, přispívá ke zmírnění projevů ekzémů, akné i lupénky, urychluje regeneraci a působí protizánětlivě. Kromě nálevu (čaje), můžeme cistus použít při bolestech v krku jako kloktadlo, nebo k výplachům nosohltanu při rýmě. Využití najde také v ústní hygieně, kdy jej můžete používat jako ústní vodu. Vytvoří v ústech biofilm, který výrazně snižuje výskyt některých patogenů a zanechává pocit čistoty. 

 Cist se nejčastěji užívá v podobě bylinného výluhu, který příjemně chutná, nebo formou tinktury. Jeho květinovou vůni a bylinnou chuť můžete doplnit lžičkou medu, který ho skvěle dochutí. Cist můžete užívat preventivně, když chcete posílit imunitu, doporučuje se užívat především v chřipkových obdobích.

K cistu šedavému se váže zajímavá historie. Řečtí mniši na ostrově Athos si všimli, že jejich kozy pasoucí se na kamenitých stráních, mají na vousech pryskyřici. Zaujalo je to, a tak zkusili tuto pryskyřici používat. A byla to právě pryskyřice z cistu šedavého. Mniši se začali  touto zajímavou bylinkou zabývat a později zjistili, že má všestranné a silné léčivé účinky.

Mě se tato bylina velmi osvědčila při léčbě virových onemocnění, kdy jsem ji užívala formou tinktury. Ráda ji kombinuji i s dalšími přírodními antivirotiky jako je květ a plod bezu černého, mateřídouška, divizna a zejména tymián. Tato kombinace často pomůže rozvoji onemocnění  zabránit (pokud ji nasadíme okamžitě při prvních příznacích, jako je rýma, pálení  nosohltanu, škrábání v krku, apod.)