Dobromysl obecná

dobromysl_obecna

Dobromysl, jinak také oregáno, má u nás výrazné zastoupení mezi kořením. Dříve se říkalo, že dobromysl v pokrmech měla přinést veselou náladu – „dobrou mysl“. U nás se poslední dobou rozšířilo její pěstování především na zahrádkách, ale stále roste i volně. Najdeme ji občas na slunných stráních, pasekách i v křovinách. Dobromysl a její léčivé účinky jsou známy již odnepaměti.

Popis

Dobromysl obecná (Origanum vulgare), lidově nazývaná „dobráček, zimní marjánka“, je vytrvalá rostlina, patřící do čeledi hluchavkovitých. V zemi má silně rozvětvený oddenek s četnými, tenkými a dlouhými kořínky. Z něho vyrůstá několik čtyřhranných lodyh do výšky až půl metru. Na lodyze jsou umístěny vstřícně malé vejčité lístky. Spodní jsou téměř okrouhlé, horní zašpičatělé.

V červenci a v srpnu se rozvíjejí světle fialové nebo bílé kvítky s příjemnou vůní. Tvoří chocholík, skládající se ze zakulacených, hustých klasů. Celá rostlina příjemně kořenitě voní. Nať se sbírá v červenci a suší se.

Včelaři pěstují s oblibou dobromysl obecnou blízko svých včelínů jako medonosnou rostlinu, na které se včely rády a vydatně pasou.

Dobromysl a její léčivé účinky

Dobromysl a její léčivé účinky jsou oblíbené v lidové i oficiální medicíně. Využívaná část rostliny je celá nať, která obsahuje třísloviny, silice (karvakrol, thymol), tanin, hořčiny, eterický olej s velmi příjemnou vůní a další látky. V domácím lékařství se používá při nejrozmanitějších chorobách a potížích.

Vnitřní účinky

Dobromysl obecná se s oblibou ve formě čajových směsí užívá při zažívacích potížích, nechutenství, žaludeční neuróze, dobře působí proti průjmu a podporuje chuť k jídlu. Zvyšuje také vyměšování žluči, proto je oblíbená při jaterních chorobách. Má i lehké antibiotické účinky.

Její protizánětlivé účinky se využívají při onemocnění horních cest dýchacích, nachlazení, dobře pomáhá při kašli. Dobromysl také působí trochu jako antidepresivum, proto se doporučuje její užívání při bolestech hlavy způsobených nervovým vypětím a při poruchách spánku.

Zevní účinky

Zevně se dobromysl a její účinky využívají na osvěžující koupele a obklady na špatně se hojící rány. Jako kloktadlo při bolesti v krku a zánětech dutiny ústní lze užít odvar.

Éterický olej z oregana má silné antiseptické a antimykotické účinky.