Jam huňatý

Jam huňatý

Dioscorea villosa   ( WILD YAM )

Patří do stejné čeledi jako známější Jam čínský (Dioscorea batatas), nazývaný také jako Světelný kořen. Jamy jsou velmi zajímavé popínavé rostliny, s pozoruhodnými léčivými účinky.

Jam, nebo také smldinec chlupatý, je bylinka, na kterou můžeme narazit téměř po celém světě. Listy mají vejčitý tvar uprostřed s výraznou žilnatinou a jejich délka je 15 cm. Květy jsou malé a světlé barvy. Plodem je třípouzdrá tobolka. Nejčastěji na něj narazíme na místě s dostatkem slunečního svitu a v půdě, která je chudá na živiny.

Z rostliny se užívá kořen s oddenky, které se získávají z půdy a poté se vysuší na slunci. Obsažené látky harmonizují a znovu vyrovnávají hladinu ženských pohlavních hormonů estrogenu a progesteronu, které jsou důležité pro celkové zdraví ženy. Jednou z hlavních látek, jež je odpovědná za tyto účinky je diosgenin.

Jam- smldinec chlupatý, patří mezi řadu léčivých rostlin, které se používají jako přírodní alternativa zmírňování nepříjemných symptomů doprovázející období klimakteria.

Vzhledem k obsahu fytohormonů zmírňuje typické klimakterické potíže, jako jsou návaly horka a pocení, zvýšené bušení srdce, únava, poruchy spánku, deprese, závratě, poruchy koncentrace, zvýšená podrážděnost, úzkost, emocionální výkyvy apod.

Smldinec byl přední bylinou na ženské obtíže už za dob Mayů a Aztéku. Ti jej používali na nepravidelnou menstruaci či menstruační bolesti, těžké porody a podporu plodnosti. Ženy ho užívaly také v době klimakteria.  Mimo to jej užívali také na záněty střev a pročištění krve. V 18. a 19. století byl jam dokonce předepisován samotnými lékaři na silnou menstruaci a během porodů na tlumení bolestí.

Smldinec má ještě spoustu dalších účinků, které určitě stojí za zmínku. Rostlinka je silný antioxidant, který pročišťuje játra a krev. Pomáhá i v oblasti trávení. Zmírňuje žlučníkové a střevní koliky, záněty žlučníku, revmatickou artiritidu a pravidelným užíváním předcházíme osteoporóze. Zjednodušeně bychom tedy mohli říct, že jam má protizánětlivé, protikřečové, antioxidační, antirevmatické, zklidňující, antidepresivní a relaxační účinky. Působí také jako mírné afrodiziakum a děložní tonikum, které zmírňuje bolesti dělohy.

  • Stimuluje tok žluči.
  • Má terapeutický účinek na celkové zdraví jater.
  • Kořen této rostliny má potenciál snížit hladinu cholesterolu
  • Snižuje stres a krevní tlak
  • Pomáhá léčit revmatoidní artritidu.
  • Uklidňuje bolestivé stavy močového traktu.
  • Má celkově protizánětlivé účinky.
  • Odstraňuje i zánětlivá onemocnění střev.
  • Tiší bolesti a křeče.
  • Celkově harmonizuje menstruační cyklus.

Jam je v často využíván pro zmírnění menstruačních křečí. Jeho spasmolytická vlastnost je přínosná pro jakýkoli druh svalové křeče a koliky, jako je střevní a žlučovitá kolika, plynatost, bolest vaječníků a dělohy; při neuralgii; pro zánětlivou fázi revmatoidní artritidy; a pro břišní a střevní křeče. Může být velmi přínosný i při nervozitě a neklidu.

 Působí jako progesteron, tj. odvodňuje, uvolňuje křeče všech svalů, působí protizánětlivě, antirevmaticky. Lze ho použít při potížích s otěhotněním – ovlivňuje vznik žlutého tělíska, rozpouští cysty, mírní růst myomů, je vhodný i na potíže spojené s menopauzou.

Lze z něho vyrobit tinkturu a také mast, která se používá především pro ženy v klimakteriu, ale při premenstruačním syndromu a bolestivé menzes. Mast se natírá v množství velikosti hrášku na vnitřní strany paží, případně podbřišek. Svým hormonálním působením výrazně ulevuje od výše zmíněných potíží. Mast tělo tak nezatíží, protože obcházíme trávicí trakt, kůží se účinné látky vstřebají přímo do krve. Pro vnitřní užití má být rostlina tepelně zpracována.

Přípravky z Jamu by neměly užívat těhotné a kojící ženy.