Jetel luční

Jetel luční

Trifolium pratense
Známý spíše jako červený jetel, patří mezi nejvýznamnější medonosné rostliny a je také krásnou a zajímavou léčivou bylinou. Pro včely, čmeláky a motýly je chutnou potravou, pro nás zase užitečným lékem na řadu zdravotních obtíží. Obdobné účinky má i jetel plazivý-bílý.

Jetel obsahuje flavonoidy, fenoly, isoflavony, silice, vitaminy C a E, vápník, chrom, niacin, fosfor, draslík, thiamin a hořčík a především fytoestrogeny, pro které je v lidové medicíně hodně ceněný. Obsahuje vysoký podíl bílkovin, má vysokou výživovou hodnotu a celkově posiluje tělo, čehož lze využít při dlouhodobých nemocech a rekonvalescenci.

Sběr a sušení jetele lučního

  • Pro léčebné účely se sbírají rozkvetlé zdravé květy, které mají příjemně sladkou chuť. Pokud začnou květy jetele zasychat a hnědnout, už nejsou vhodné ke sběru.
  • Květy z rostliny uštipujeme spolu s několika přilehlými lístky.
  • Sušíme je v tenké vrstvě bez obracení ve stínu a na vzdušném místě. Při umělém sušení nesmí teplota přesáhnout 40 °C.
  • Květy jetele si musí zachovat původní barvu, při sušení na slunci barvu ztrácejí. Zhnědlé hlávky po usušení odstraníme.
  • Při skladování chráníme sušenou bylinu před sluncem a vlhkem, jinak bledne a podléhá rychle zkáze. Uložíme v tmavé, dobře uzavíratelné nádobě.

Květy jetele lučního obsahují fytohormony, využívají se především u žen v klimakteriu – a mají dobré výsledky. Pravidelné užívání čaje, nebo tinktury z červeného jetele chrání před osteoporózou a zmírňuje všechny nepříjemné projevy menopauzy, jako jsou střídání nálad, návaly horka, problémy se spánkem a přibývání na váze.

Červený jetel urychluje metabolismus a má močopudné účinky, pomůže zbavit se nadváhy i otoků z nadměrného zadržování vody. Má vynikající účinky při dýchacích potížích, usnadňuje odkašlávání.

Osvědčené jsou jeho blahodárné účinky na pokožku. Léčí kožní problémy, jako je ekzém, akné či drobná poranění kůže, má dezinfekční účinky. Silný nálev z květů můžeme použít k omývání při lupénce. Čerstvé květy se přikládají na hmyzí bodnutí.

Květy jetele mají vliv i na dobré trávení, čistí krev, podporují imunitu, a mají podpůrné účinky na zdraví kostí a kloubů. Pomáhají při problémech s lymfatickým systémem.

Užívat se mohou při gynekologických zánětech, celkově posilují organismus, jsou vhodné i při poruchách funkce jater a na celkovou detoxikaci organismu.

Dále jetel může pomoci při průjmech, nespavosti, nepravidelné menstruaci, při anémii, žaludečních vředech nebo při kašli a rýmě, pomáhá tělu zbavovat se toxinů.

Čaj z květů jetele je lahodný a můžeme ho užívat dlouhodobě.  Pro příjemnou chuť se jetel užívá také k dochucení nejrůznějších čajových směsí.

Kvítky jetele můžeme využít pro přípravu lahodného sirupu, nebo nálevu-čaje. Můžeme z něho vyrobit tinkturu, nebo také mast.

Jetel nemá téměř žádné kontraindikace a vedlejší účinky. Pro jeho vysoký obsah fytoestrogenů je však potřeba určité opatrnosti u hormonálně podmíněných onemocnění.