Plicník lékařský

Plicník lékařský

Pulmonaria officinalis. Jako léčivá bylina se používal již od středověku. Pojmenovali jej plicníkem hlavně proto, že jeho listy se podobaly nemocným plicím. Plicníků u nás roste více druhů, léčivé účinky se uvádějí u plicníku lékařského, se světlými skvrnami na listech a u plicníku tmavého.

Vyrůstá do výšky 30 centimetrů a kvete na začátku jara, tedy hlavně v březnu a dubnu růžovými kvítky, které potupně přecházejí do modré. Kromě léčivých vlastností je tato rostlina ceněna i pro svou krásu.. Vyžaduje polostín a výživnou a humózní půdu.  Někdy se plicník pěstuje jako raná medonosná bylina.

Plicník obsahuje kyselinu křemičitou(asi 4 %), slizové látky, saponiny, vitamín C, třísloviny(asi 10%), allantoin, fytosterin,, cukry, cerylalkohol,  pyrolizidinové alkaloidy, minerální látky (zejména vápenaté soli), flavonoidy a organické kyseliny (stearová a myristová).

Sbírají se listy a nať. Obsah kyseliny křemičité je v pozdním létě vyšší než na jaře. Silné lodyhy je nutno odstranit. Suší se rychle ve stínu.

Nejčastěji se z byliny připravuje čaj. Listy mají hořkou chuť, takže čaj z plicníku se obvykle ještě doslazuje medem.  Listy obsahují řadu chemických sloučenin, které bylince dodávají její léčivé účinky. Díky těmto sloučeninám má bylina potenciál působit jako přírodní antibiotikum, hojí rány, má mírné močopudné vlastnosti a mnoho dalších léčivých vlastností.

Léčivé účinky

Plicník lékařský se používá především k léčbě onemocnění dýchacích cest, včetně astmatu, černého kašle a zánětu průdušek. V tradiční lidové medicíně byla bylinka široce používána k léčbě mnoha plicních problémů, jako je kašel, katar, astma nebo tuberkulóza. Díky svým přirozeným antibiotickým účinkům se používala také k léčbě infekcí hrudníku. Plicník lékařský pomáhá vyčistit dýchací cesty a vyhnat nahromaděný hlen ven z plic. Je vhodný i pro kuřáky nebo bývalé kuřáky, kteří potřebují vypudit ze svých plic dehet. Čaj z plicníku obsahuje vysoký obsah různých fenolických sloučenin a další prospěšné antioxidanty. Ty nás chrání před škodlivými účinky volných radikálů a pomáhají předcházet závažným chorobám, včetně srdečního onemocnění a rakoviny. Antioxidanty nalezené v plicníku jsou nezbytné pro celkovou pohodu a mají proti-stárnoucí vlastnosti. Díky antioxidantům bude vaše pleť vypadat mnohem mladší.

Trávení

Vypití šálku čaje z plicníku může pomoci zmírnit celou řadu zažívacích potíží. Plicník má mírné močopudné vlastnosti, zatímco jeho stahovací vlastnosti dokáží pomoci i při léčbě průjmu.

Pleť

Díky přítomnosti přírodních antioxidantů hraje významnou roli při péči o pleť. Pomůže pleti zůstat silnější a dodá jí mladistvý vzhled.

Rány

Plicník může být aplikován lokálně na kůži, aby pomohl léčit drobné rány a řezy. Obsahuje chemickou sloučeninu zvanou alantoin, která je známá pro svou schopnost léčit poškození tkáně a urychluje hojení ran. Plicník je na kůži účinný, protože má svíravé a protizánětlivé účinky. Můžete jej použít na celou řadu kožních onemocnění, včetně popálenin, vředů, hemoroidů a ekzémů. Lze z něho vyrobit léčivou mast, nebo ho pro tyto účely míchat s dalšími bylinami.

Močové cesty

Plicník se tradičně používá také léčbě infekcí močových cest. Vzhledem ke svým přirozeným diuretickým schopnostem se používá také k léčbě potíží s ledvinami. Kromě toho se používá také ke zmírnění menstruačního krvácení a problémů v souvislosti se štítnou žlázou.

Přestože je zřejmě nejpopulárnější čaj, plicník lékařský  můžete užívat i v jiných formách, třeba jako sirup nebo tinkturu. Používání plicníku je bezpečné pro většinu zdravých dospělých osob, zejména pokud není používán dlouhodobě.

Čaj z plicníku

  • Uvařte asi 150 ml vody a přidejte do něj lžičku suchých listů plicníku lékařského.
  • Nechte listy louhovat alespoň 15 minut, přikryté.
  • Čaj si můžete přisladit medem.
  • K vyléčení dýchacích potíží pijte čaj 3x denně.

Plicník lékařský nesmí užívat těhotné nebo kojící ženy.

Případně alergici na tuto rostlinu, což je ale vzácné.