Podběl lékařský

Podběl lékařský

Tussilago farfara. Jeho krásné, zářivě žluté květy se objevují v březnu a dubnu. Listy se objevují až po odkvětu. Podběl obsahuje minerály (hlavně zinek a draslík), hořčiny, flavonoidy, sliz (faradiol), organické kyseliny, alkaloidy, inulin, cholin a další účinné látky. Používány jsou především listy, ale také květy.

Podběl lékařský má dezinfekční a protizánětlivé účinky. Uvolňuje hleny, urychluje hojení ran, působí mírně močopudně, a také je jednou z nejdůležitějších léčivých bylin užívaných na léčbu astmatu. Podběl tlumí kašel a zároveň podporuje vykašlávání, je účinný na záněty dýchacích cest, zánět průdušek- bronchitidu, katar hrtanu, zánět pohrudnice, tuberkulózu plic, chronický kašel, chrapot a obecně na plicní nemoci.

Kladně působí také na trávící ústrojí, a účinkuje proti průjmům, ačkoli jen mírně. Známy jsou rovněž jeho močopudné a protibakteriální, a proto může pomoci při zánětech močového měchýře.

Může se uplatnit i jako pomocný lék při cukrovce, neboť zinek zlepšuje využití inzulínu. Zevně lze podběl lékařský použít na omývání ekzémů, spálenin, při bodnutí hmyzu, při zánětu žil, na vředy nebo špatně se hojící rány, suchý zábal čerstvých podbělových listů působí protirevmaticky a obecně na bolesti kloubů, zábal by měl trvat asi hodinu. Na pásový opar se doporučuje přiložit čerstvé listy, které byly před tím krátce ponořeny do vařící vody. Podběl lékařský má také antialergické účinky.

Nálev z podbělu lékařského lze používat i jako kloktadlo, při paradentóze a zánětech nosohltanu.

Podběl je nejlepší používat sušený (max. při teplotě 40 °C). Tímto procesem se totiž výrazně snižuje obsah alkaloidů, které mohou být mutagenní, a také mohou poškozovat játra. Listy mají vyšší obsah účinných látek, než květy. Použití do čajových směsí, kde podběl nepřesahuje 15% obsahu se uvádí jako bezpečné.

Podběl lékařský byste přesto neměli vnitřně konzumovat delší dobu. Obsahuje menší množství pyrolizidinových alkaloidů, proto by se mu měly vyvarovat zejména děti, těhotné a kojící ženy.

Znovu se zde ukazuje, že při užívání léčivých rostlin je dobré mít určité znalosti jejich možných účinků a je zapotřebí jisté opatrnosti.