Prvosenka jarní

Prvosenka jarní

Latinský název: Primula veris. Je známější pod názvem petrklíč.  Název je odvozen z latinského primus - „první“.  Listy vyrůstají přímo z oddenku, jsou podlouhlé, vejčité, na okraji vlnité. Květy jsou velké, žluté, uspořádané do okolíků na vrcholu stvolu. Prvosenka má ráda vlhčí stanoviště.

Používá se květ a list prvosenky. Dříve se používal také kořen a oddenek, vzhledem k tomu, že je již poměrně vzácná, není dovoleno ji sbírat ve volné přírodě. Ale můžete si ji celkem snadno vypěstovat na zahradě, má-li příhodné podmínky, tak se i celkem ochotně množí.

Listy sbíráme v době květu (duben-květen) nebo na konci květu. Suší se ve stínu. Listy mají vysoký obsah vitamínu C. Kořen sbíráme na podzim.

Květy sbíráme bez stvolů v období plného rozkvětu a rychle je sušíme ve stínu nebo v tmavé místnosti, aby si zachovaly přirozenou barvu. Květy můžeme sušit i v sušárně při teplotě do 40 °C. Poté uskladňujeme na stinném, suchém a vzdušném místě. Mají typickou, příjemnou chuť a vůni. Bylina je sladká a zahřívající.

Všechny části rostliny obsahují  saponiny a flavonoidy, kyselinu askorbovou, salicylovou, kyselinu primulovou, karoten aj.

Účinek petrklíče vyvolává zejména obsah saponinů, které působí při zánětu průdušek, černém kašli, astmatu, chřipce a prochladnutí. Estery kyseliny salicylové zmírňují bolesti při revmatizmu. Preparáty získané z drogy účinkují tišivě na nervy při nespavosti, neurózách, epilepsii. Mají slabý diuretický účinek a působí na odtučnění. V lidovém léčitelství se prvosenka doporučuje při srdeční slabosti, závratích, dně, a ledvinných onemocněních.

Kdysi byl kořen považován za skvělý lék při artritidě, dnes se používá zejména na prsní kašel u chronických bronchitid. Podílí se na odstranění lepkavého bílého hlenu při nachlazení. Stimuluje a zahřívá plíce. Květy mají zklidňující a adstringentní účinky, rovněž podporují pocení. Kořen je dobrý na vykašlávání, je protizánětlivého charakteru.

Léčebné prostředky:

Z květů se připravuje nálev, tinktura, obklad, mast i éterický olej. Nálev užívejte při bolestech hlavy a při zánětu dýchacích cest ho popíjejte po doušcích. Nálev lze také využít jako obklad. Namočená složená gáza se přikládá při neuralgii trojklanného obličejového nervu. Mast se používá na spáleniny od slunce a kožní skvrny. Éterický olej lze použít do koupele, usnadňuje usínání. Používá se i jako přísada do masážních olejů. Z kořene se připravuje odvar, který ulevuje od kašle a zmírňuje projevy artritidy a revmatismu. Rovněž ho lze použít na výrobu tinktury nebo obkladů.

Prvosenku  by neměli užívat lidé alergičtí na acylpyrin, nebo s poruchou srážlivosti krve. Neužívat s léky zřeďujícími krev.

V těhotenství stimuluje k činnosti dělohu, takže také neužívat!