Sadec konopáč

Sadec konopáč

Eupatorium cannabinum

Dorůstá výšky až 1,5 m. Vzpřímené stonky jsou červenavě hnědé a pokryté jemnými chloupky. Sadec konopáč obsahuje hořký glykosid eupatorin, dále třísloviny, saponiny, flavonoidy, seskviterpenové laktony a na některých stanovištích i alkaloidy. Kvete od června do září. Aromatické květy jsou obvykle růžové nebo fialové, ale vyskytují se také bělokvěté rostliny. Rostlina je velmi vyhledávaná motýly a včelami.

Léčivé účinky:

  • stimuluje imunitní systém
  • má antivirové vlastnosti – používá se při nachlazení a chřipce
  • používá se k léčbě vysoké horečky
  • léčí špatný tok žluči, zánět žlučníku a žlučové kameny
  • používá se při poruchách jater a žlučových cest a také pro stimulaci vylučování toxinů ledvinami
  • zvyšuje chuť k jídlu
  • odstraňuje zažívací potíže
  • pomáhá léčit revmatické poruchy, jako je revmatismus a artritida (vhodný do mastí)
  • při bolestech kloubů a páteře
  • zevně léčí menší kožní infekce, krvácení, podlitiny a rány
  • zlepšuje jaterní činnost, ovlivňuje příznivě lymfatický systém

Jako oživující tonikum a detoxikační činidlo ji doporučoval Avicena.

Působí zejména na problémy s trávením – od žaludečních a dvanáctníkových vředů až po záněty žaludku a střev. Podporuje regeneraci ledvin a slinivky břišní, posiluje imunitu.  Pomoci může i proti horečce a nachlazení (přičemž si poradí i s bolestí svalů, která je často doprovází). A v neposlední řadě si ho oblíbily i ženy řešící gynekologické problémy, zejména záněty.

V čerstvém stavu se používá jako obklad na otoky a špatně se hojící rány. Pomáhá i proti kopřivce a na nejrůznější svědivé vyrážky. Čisté listy jemně promněte v prstech, přiložte na bolestivé místo a ponechte půl hodiny. Podle potřeby opakujte.

Pro léčivé účinky se používá celá rostlina. Bylinka se sbírá, když je v plném květu a pak se používá v bylinném čaji, tekutých výtažcích, mastích a tinkturách. Kořeny a oddenky se kopou na podzim, suší se pro pozdější použití v odvarech a tinkturách.

Některé nedávné studie naznačily, že by rostlina mohla být užitečná při léčbě rakoviny, ale je zapotřebí dalšího výzkumu, aby se to potvrdilo.

Přijímaná ve velkých dávkách může být bylinka silně laxativní, ale v malých dávkách může být v kombinaci s jinými bylinami použita při zácpě.

Listy rostliny se často přidávaly do chleba, aby zabránily jeho plesnivění, a šťáva z listu se třela do kožichu zvířat pro odpuzování hmyzu.

Bylinku by rozhodně neměly užívat těhotné ani kojící ženy, a také děti.

Vyšší, než doporučené dávky mohou vést k podráždění trávicího traktu, nevolnosti, zvracení a průjmu.

Sadec konopáč obsahuje alkaloid pyrolicidin, který ve vyšších dávkách může škodit játrům. Proto by se měl užívat jen v malých dávkách a pouze krátkodobě.

Při vnějším užívání je Sadec konopáč bezpečný. Je výborný do mastí na otoky, bolesti kloubů, svalů a různé záněty.

Severoamerický druh Eupatorium perfoliatum (sadec prorostlý) tento alkaloid neobsahuje.

Homeopatický přípravek Eupatorium perfoliatum 5 nebo 9 CH je výborný lék na bolesti svalů a kloubů při chřipkách a horečkách.